Folklórny Súbor DUBINA
Logo Roznavy
Logo Roznavy
Archív
Kontakt

Folklórny súbor Dubina Rožňava

Ing. Ivana Nemčoková – vedúca súboru

Dúhová 5 048 01 Rožňava
Tel.: +421 915 276 279

Mail:ivana.nemcokova@gmail.com

BAJŠANSKO PRELO 2017 – BAJŠANSKÉ PRIADKY 2017

V dňoch 24.2.- 25.2.2017 sa časť mužskej speváckej skupiny spolu s oficiálnou delegáciou mesta na čele s primátorom mesta Pavlom Burdigom zúčastnila 12. ročníka akcie Bajšanské priadky.

áto tradičná akcia už aj s našou tradičnou účasťou, patrí do kalendára akcií partnerského mesta Rožňavy, Bačky Topoly. Mesto ležiace na severe Srbska 55 km od hraníc s Maďarskom má cca 15000 obyvateľov a združuje ďalších 22 obcí s celkovo 35000 obyvateľmi.

Obec Bajša kde sa táto akcia uskutočnila, patrí do tejto skupiny a všetci účastníci sa už neodmysliteľne stretli s  maximálnou srdečnosťou a  pohostinnosťou organizátorov. Zvláštnosťou obce okrem jej troch kostolov je aj fakt, že Bajša je multietnická a žije v nej podľa posledného sčítania obyvateľstva aj 86  Slovákov čo je 3,74 %.  Bajša má spolu 2297 obyvateľov a žije tu najviac Maďarov (65,07%), Srbov a potom Slovákov, Chorvátov, Rómov, Rusínov a v menšom počte Nemcov, Slovincov, Bunevcov, Ukrajincov a Macedóncov.

O tom že Slováci v Bajši sa snažia zachovať svoju reč a tradície, ktoré ich predkovia doniesli pri odchode z domoviny svedčí aj fakt, že Bajšansko prelo ako aj ostatné akcie v obci bolo moderované trojjazyčne a to Srbsky, Maďarsky a Slovensky. A Slovenčina tam zaznievala z každej strany  určite nie len preto, že starosta Karol Lackovič je jeden z tých so slovenskými koreňmi.

Naši speváci si okrem úspešného uvedenia kultúrneho programu odniesla aj prvenstvo v jednej zo súťaží, ktoré boli súčasťou tohto milého podujatia.

Ing. Ivan Nemčok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *