Folklórny Súbor DUBINA
Logo Roznavy
Logo Roznavy
Archív
Kontakt

Folklórny súbor Dubina Rožňava

Ing. Ivana Nemčoková – vedúca súboru

Dúhová 5 048 01 Rožňava
Tel.: +421 915 276 279

Mail:ivana.nemcokova@gmail.com

Bajsai Préló, Bajšansko Prelo, Bajšanské Prélo

Bajsai Préló, Bajšansko Prelo, Bajšanské Prélo

 

V poslednú februárovú sobotu Miestne spoločenstvo a civilné organizácie Bajše spolu s iniciátorom tohto podujatia, KUS Bratstvo, každého roku usporiadajú Prélo.

      Táto manifestácia nám sprítomňuje tradíciu ktorá v Bajši až po sedemdesiate roky minulého storočia bola obvyklá. Kedysi dávno chodievali rodiny v zime na návštevu k príbuzným. Hostiteľka svojich hostí vítala a ponúkala koláčmi, lepníkmi, upečenými v sedliackej peci. Po raňajkách ženy priadli, plátali, štrikovali, vyrábali hrtančeky, spievali a za ten čas sa v peci varila fazuľa – šólet. Muži mrvili (kukuricu), hrali v karty alebo robili hračky zo šúľkov, šúštia a cirku, na veľkú radosť detí. Poobede sa na dvore v riečici robili pukance. Takéto staré obyčaje sa snažíme zachovať pred zánikom rôznymi veselými súťaženiami, v oblekoch z času našich predkov, znázorniac tak dedinský trh, dedinský dvor a niekdajšie tradičné raňajky – chlieb s masťou, niekdajšiu krčmu s hudbou a dobrou náladou. Naší hostia nám predstavia pečivo, koláče zo svojho mesta a domáci, okrem iného, predstavia výrobky tunajších remeseľníkov, staré fotky, obrazy a náčinie ktoré sa používalo v našej osade. Po súťaži nasleduje kultúrny program, obed, tanec a pobavenie. Spočiatku sa na našej manifestácii zúčastnili len kultúrno-umelecké spolky a civilné organizácie z našej obce, avšak neskorišie sa Préléo stalo medziobecným a dnes už medzinárodným podujatím.

 

Motto Préla 2011 je nasledovné:

 

Priatelia sú ako hviezdy. Nevidíš ich vždy, ale vieš, že sú.

 A barátok olyanok, mint a csillagok. Nem mindig látod őket, de tudod, hogy vannak.

 Priljatelji su poput zvezda na nebu, ne vidiš ih uvek, ale znaš da ih imaš.

 

Bajšanské Prélo – po našom Bajšanské priadky, sa uskutočnili 26.2.2011 v Bajši jednej z obcí Srbskej Vojvodiny v oblasti, v ktorej aj dnes môžete počuť ľúbozvučnú až archaickú slovenčinu. Keď si pomyslíme koľko rokov ubehlo od osídľovania Dolnej Zeme Slovákmi, tak mnohí z dnešnej generácie nevychádzajú z údivu, že po celodennej jazde v aute, alebo autobuse “cez pol Európy” vystúpia a v pohode sa dorozumejú svojou rodnou rečou.

Už niekoľko rokov náš súbor vďaka Mestu Rožňava, ktorého partnerským mestom je Bačka Topoľa ku ktorému patrí aj táto obec, udržuje z obcou Bajša úzke družobné kontakty. V piatok vyrazila vystupovať na uvedenú akciu časť mužskej speváckej skupiny súboru. Na dokreslenie atmosféry akcie na ktorej sme boli srdečne privítaní Vám ponúkame fotografie vo fotogalérii a teraz nasleduje doslovný prepis slovenskej časti bulletinu, ktorý obec vydala pri príležitosti tejto akcie.